Nederland boycot Iraanse studenten
Onze man in Teheran, NRC-correspondent Thomas Erdbrink, bericht dat Nederlandse onderwijs- en onderzoeksinstellingen, particulieren en bedrijven geen ‘gespecialiseerde vorming of opleiding’ aan personen van Iraanse nationaliteit mogen bieden waarmee ze kennis verwerven die door de Islamitische Republiek Iran gebruikt zou kunnen worden bij de ontwikkeling en productie van kernwapensystemen. Dat heeft de Ministerraad op 4 juli besloten. Bacheloropleidingen uitgezonderd, geldt dit verbod voor alle soorten kennistransfer, ongeacht of deze binnen dan wel buiten de landsgrenzen wordt gedaan en ongeacht of de begunstigde tevens de Nederlandse nationaliteit bezit. Overtreding van dit verbod wordt gestraft door de Nederlandse rechter, tenzij de begunstigde via het OCW-ministerie een ontheffing heeft verkregen.
Lees verder … (PDF)
08-07-2008 om 11:06
De regeling en de ontheffingsprocedure zijn vandaag op de OCW-site geplaatst. De verboden kennisgebieden worden in de procedure als een limitatieve opsomming behandeld. Van eventuele juridische complicaties wordt niet gerept (Nederlandse naast Iraanse nationaliteit, criteria voor Iraanse nationaliteit, extraterritoriale werking); evenmin worden niet-universitaire onderzoeksinstellingen, bedrijven en particulieren met zoveel woorden genoemd. De OCW-ambtenaren nemen ‘t allemaal niet zo serieus, zo lijkt het.
15-07-2008 om 17:58
Folkert Jensma en Derk Walters (NRC-Handelsblad 15/7/2008) hebben diverse rechtsgeleerden om commentaar gevraagd. ‘Regeling Iraanse studenten niet te handhaven’, is hun conclusie. Hun reacties zijn nader geboekstaafd in een achtergrondartikel op p.3: ‘Een VN-resolutie als toverstokje’.
17-10-2008 om 10:35
Het ministerie heeft op 15/10/2008 een update naar de Kamer gestuurd.
19-01-2009 om 22:40
De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft in een brief (12/1/2008) bij het ministerie van OCW bezwaar gemaakt tegen de boycot van studenten op grond van hun (Iraanse) nationaliteit. Ad Valvas (19/1/2008) bericht dat Benham Taebi namens het actiecomité Iraanse Studenten heeft aangekondigd dat ze een rechtszaak beginnen.
03-02-2010 om 19:08
Op 3/2/2010 heeft de Rechtbank in Den Haag uitspraak gedaan in een geding aangespannen door studenten met (Nederlandse en) Iraanse nationaliteit: de Sanctieregeling is discriminerend en moet dus voortaan buiten toepassing blijven.